הינומה לכלה

המנהג של הינומה לכלה הוא מנהג עתיק, הקיים בתרבויות שונות. אנו יודעים שהשתמשו בהינומה עוד בימי יוון ורומא העתיקה, שם היא נחשבה כפריט המסתיר ומגן על הכלה מפני רוחות רעות הרוצות לסכל את אושרה. אחרים גם האמינו כי יש להסתיר את פני הכלה מפני החתן לפני הטקס, מכיוון שהדבר עלול לגרום למזל רע.

התרבויות והאמונות השתנו, והינומה לכלה נשארה. לאחר התפוררותה של האימפריה הרומית, הנצרות השתלטה על אירופה. בתקופה זו ההינומה נחשבה לסמל לצניעות בפני האלוהים והן נחשבו לדבר מקובל בטקסי החתונות. בכל מדינה הן קיבלו סגנון קצת אחר. באנגליה למשל ההינומה נחשבה לסמל סטטוס – ככל שההינומה הייתה מהודרת וגדולה יותר, כך היא סמל סטטוס גבוה יותר. יש לציין כי ההינומות בתקופות האלו לא כיסו את הפנים, זה התחיל להופיע רק במחצית השנייה של המאה ה 19. ומסורת זה ממשיכה גם בימינו.

כיום השימוש בהינומה לכלה הוא דבר מקובל ושכיח בתרבות היהודית וגם הנוצרית. מקובל שהכלה נכנסת לטקס החופה כאשר פניה וראשה מכוסים, וכך היא נשארת לכל אורך טקס החופה והקידושין. ואז לאחר סיום הטקס, החתן מרים את ההינומה מנשק את הכלה (במסורות מסוימות זה האב שמסיר את ההינומה). יש האומרים כי ההינומה מייצגת גם את קרום הבתולין.

ההינומה בימינו

ביהדות מסורת ההינומה מתחילה עוד בתקופת המקרא. ככתוב בספר בראשית "וַתֹּאמֶר אֶל-הָעֶבֶד, מִי-הָאִישׁ הַלָּזֶה הַהֹלֵךְ בַּשָּׂדֶה לִקְרָאתֵנוּ, וַיֹּאמֶר הָעֶבֶד, הוּא אֲדֹנִי; וַתִּקַּח הַצָּעִיף, וַתִּתְכָּס.“ – כאשר אברהם הביא את בנו לפגוש את רבקה, מסופר כי כיסתה את פנייה.

בחתונות יהודיות מסורתיות נהוג שלפני הטקס מתקיים ”הבדקען“ בו החתן מניח את ההינומה על פני הכלה והוא או הרב מברכים אותה. ואז ההינומה נשארת עד סיום טקס הנישואין בו החתן מסיר את ההינומה. על פי הפירוש למסורת זו, זה נעשה על מנת לאשש את זהות הכלה, וזה נובע מהסיפור בספר בראשית בו לבן רימה את יעקב ונתן לו לשאת את לאה.

עוד פרשנות להינומה לכלה היא שכיסוי הפנים מדגיש כי החתן מעוניין ביופייה הפנימי של הכלה. היופי החיצוני יתפוגג עם השנים, אך אהבתו של החתן לאשתו תהיה נצחית.

הינומה לכלה היא פריט יפה המוסיף למעמד. זה מעניין לדעת על ההיסטוריה שלה, אך לא בהכרח כולנו מתחברים לאותן האמונות סביב ההינומה. אך בכל זאת נשים ממשיכות להשתמש בה, בגלל שזהו סמל אותנטי של המעמד המיוחד  והמרגש והיא מוסיפה הרבה יופי לכלה ולאירוע כולו. 

למרות שההצדקה להינומה היא בעיקר דתית, זהו עדיין פריט אפנתי מדליק. כיום ישנם סוגים שונים של הינומות מעוצבות. רכישת הינומה לכלה היא עוד אחד מהרגעים המרגשים של ההכנות לחתונה. גם אם עושים בה רק שימוש חד פעמי, זוהי עדיין מסורת יהודית יפה שכיף לשמר.